Právě je čtv bře 28, 2024 2:22 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Linux distribuce pro staré železo
PříspěvekNapsal: úte črc 31, 2007 10:44 pm 
Offline
 ...
 ...
Uživatelský avatar

Registrován: sob zář 25, 2004 3:04 pm
Příspěvky: 113
Bydliště: nedaleko Prahy
Ahoj,
nedávno se mi dostal do rukou starší počítač (PII 266MHZ, 64-96mb ram, 16gb HDD) a protože už delší dobu koketuju s myšlenkou vyzkoušet linux, rád bych ho využil právě k tomu.
Jako správný začátečník jsem se zarazil hned u výběru distribuce, je mi jasné, že pro mě například SuSE nebo Ubuntu kvůli minimálním požadavkům nejsou, takže teď se rozhoduju mezi ostatními.
Rád bych běžel v grafickém prostředí, jestli to jen trochu půjde, údajně, co se výkonu týče je na tom nejlépe Xfce, na druhou stranu neznám jeho úskalí, takže si musím nechat poradit. Z toho, co jsem zatím načetl se mi zdají nejslibnějšími distribuce Gentoo, Slackware nebo Fedora, pro začátečníky je prý dobrá také Mandriva. (zvažoval jsem i DSL, ale myslím, že při správném nastavení by měly výš zmíněné klasické distribuce fungovat bez problémů, když tam i Win98 šlapaly jako hodinky :)) Jak říkám, přední je pro mě výkon, který bych rád optimalizoval, plus rozchodit pár aplikací, jako textový editor, přehrávače, Blender a třeba i Counter Strike, následně pak teda ještě propojení s druhým počítačem (WinXP), nepotřebuju v distribuci stovky předkompilovaných utilit, to kdyžtak natahám z druhého počítače s připojením na internet. Důležité je, abych systém zvládl naistalovat a nakonfigurovat (což by neměl být problém, když jsem se díval na rozsáhlou dokumentaci u většiny distr.) a aby mi šlapal svižně.

Budu vděčný za rady a doporučení, díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2007 5:59 pm 
Offline
..........
..........
Uživatelský avatar

Registrován: stř črc 21, 2004 3:09 pm
Příspěvky: 1749
Bydliště: Ostrava
http://www.damnsmalllinux.org/
nebo
http://www.puppylinux.org/

Necekej zazraky :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2007 6:28 pm 
Offline
....
....
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 12, 2004 7:35 pm
Příspěvky: 348
Bydliště: Brno
Takze ti to poviem takto, ak ti ide o vykon, zozen si lepsi pocitac.. P2 je na dnesnu dobu hodne pomale a ani linux ho nespasi.. Ak chces aby ti to islo aspon plynule, odporucam Slackware alebo Arch, neinstaluju ti kopu zbytocnych blbosti.. Na podobnej konfiguracii mi velmi svizne bezal Slackware 8 (najnovsia verzia je 12). Na Counter-Strike zabudni a na Blender asi tiez.. S tou RAMkou budes asi potrebovat starsie XFree86.. Ale nejake textove editory a prehravace hudby rozbehas.. Necakaj od toho zazraky, predsa len to ma svoj vek..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř srp 01, 2007 6:55 pm 
Offline
 ...
 ...
Uživatelský avatar

Registrován: sob zář 25, 2004 3:04 pm
Příspěvky: 113
Bydliště: nedaleko Prahy
Ahoj, díky za odpovědi,

re: výkon - vím, co je to za sestavu, pochází ještě z brzkých 90. let, takže výkon jsem myslel v tom smyslu vyždímat z té mašinky všechno, co v ní je.. pod W98 jsem tam běhával jak blender (starší verze, co přišel raytracing, tak už se s tím nedalo), tak Half-life (takže ten CS by snad nemusel být tak beznadějný).. s přehráváním filmů jsem měl trochu problém, ale v jednom ze starších čísel LinuxExpresu jsem četl, že se dají na Linuxu plynule rozchodit i na 233MHz, tak uvidíme..

re: distribuce - DSL a puppylinux jsem zvažoval, a pokud nebude rozumně běhat slackware, tak mi nic jinýho nezbude, ale zatím na tom zkusím zkompilovat nějaký starší verze (pokud by teda byla 12tka už moc líná?) Slacku s Xfree86 a uvidím..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv srp 02, 2007 12:20 pm 
Offline
.....
.....
Uživatelský avatar

Registrován: úte srp 30, 2005 8:38 pm
Příspěvky: 401
Bydliště: Rakovník
sam linux je taky good
Kód:
http://www.sam-linux.org/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv srp 02, 2007 10:56 pm 
Offline
 ...
 ...
Uživatelský avatar

Registrován: sob zář 25, 2004 3:04 pm
Příspěvky: 113
Bydliště: nedaleko Prahy
sam na mě na první pohled nepůsobí špatně (a má hezký pozadí na screenshotech :D), ALE:
Citace:
Minimum

SAM Linux can run on mostly everything but try to meet these minimum requirements.

A I586 PC with:

* 3 GB of free disk space
* 128 MB of memory
* a CD-ROM drive

Not sure about your computer? If you have bought your computer in the last five or so years, you are probably fine.


jinak děkuju všem za rady, zatím se připravuju na slackware, pokud to s ním nepujde, tak zvolím některou z variant - puppy, DSL..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2007 10:32 am 
Offline
..
..
Uživatelský avatar

Registrován: pon pro 11, 2006 3:19 pm
Příspěvky: 77
Ahoj, DSL z novejsich > da se perfektne upravit a vyuzitelnost vysoka;)
s puppy bych si moc nezacinal, je tam trosku moc aplikaci a neni zrovna moc prehledny. Jinak slack je snad stoprocentni;) ale pokud jsi novacek, tak slack asi nedas;) DSL pro tebe bude nejjednodusi a nejrychleji rozsiritelny;) a taky je tam skvele odskousene jadro;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob zář 01, 2007 3:50 pm 
Offline
.......
.......
Uživatelský avatar

Registrován: pon lis 14, 2005 8:13 pm
Příspěvky: 1017
Bydliště: Plzeň
co takhle xubuntu? nam beha na 300MHz bez problemu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz